Dziecko - ofiara przemocy w rodzinie

POWIATOWE CENTRUM POMOCY RODZINIE W WOŁOWIE

ul. Inwalidów Wojennych 24, 56-100 Wołów

tel: 071 389-53-00, 071 389-59-10, fax: 071 389-53-00

e-mail: pcprwolow@wp.pl

Godziny pracy: 7.30 - 15.30

 
 
Start Przemoc w rodzinie Dziecko - ofiara przemocy w rodzinie
PDF Drukuj

DZIECKO - OFIARA PRZEMOCY W RODZINIE

 

Przemoc - jest to sytuacja, w której osoba ją stosująca ma nad Tobą przewagę i wykorzystuje to bijąc Cię, popychając, obrażając, wyzywając, nie dając Ci jeść, gdy nie masz w co się ubrać, nie podaje Tobie leków gdy jesteś chora/chory, niszczy Twoje przedmioty, zamyka Cię w pomieszczeniu, dotyka Twoich miejsc intymnych lub każe dotykać swoich, podgląda Cię, zmusza do oglądania rzeczy, których wcale nie chcesz oglądać.

 

Pamiętaj: to nie jest Twoja wina!

 

Osobami za to odpowiedzialnym są osoby dorosłe. Masz prawo szukać pomocy aby przerwać trwającą przemoc.

 

Najtrudniejsze w takiej sytuacji jest to, że osobami stosującymi przemoc mogą być osoby Tobie bliskie- tato, mama, wujek, ciocia, babcia, dziadek, siostra, brat, sąsiadka, przyjaciel rodziny. Mimo tego, taka sytuacja nie może mieć miejsca. Bliskie osoby powinny się Tobą opiekować, a nie Cię ranić.

 

 Jeśli dotyczy Ciebie taka sytuacja, poproś kogoś o pomoc, najlepiej osobę, której ufasz- jeśli nie może być to osoba z Twojej rodziny, zgłoś się do szkolnego pedagoga, wychowawcy, nauczyciela. Możesz także skontaktować się z policją. Porozmawiaj też o tym z przyjacielem, może wesprze Cię i wspólnie podejmiecie decyzję, komu zgłosić problem przemocy.

 

Czasem osoba, której opowiesz o całej sytuacji nie pomoże Tobie- jednak nie zrażaj się, szukaj dalej. Pamiętaj, że nie każdy dorosły jest zły.

 

Masz prawo zgłosić się też do instytucji, które zajmują się pomocą ofiar przemocy w rodzinie.