SZKOŁA DLA RODZICÓW I WYCHOWAWCÓW - program wspierania i podnoszenia kompetencji wychowawczych
Dodatek do energii elektrycznej dla osób z niepełnosprawnością
Miło nam poinformować o wdrażaniu przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych inicjatywy zapowiadanej przez Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych i zatwierdzonej przez Radę Nadzorczą PFRON (uchwała nr 7/2024 z dnia 19 czerwca 2024 r.), a polegającej na dofinansowaniu ze środków PFRON do energii elektrycznej dla osób z niepełnosprawnością korzystających z koncentratora tlenu lub respiratora.
szczegółowe informacje tutaj →
„Sprawny Uczeń”
Jako realizator projektu „Dolnośląski program pomocy uczniom niepełnosprawnym „Sprawny Uczeń” na terenie Powiatu Wołowskiego informujemy że w dniach:
21 - 31 października 2024 r.
można składać Wnioski o przyznanie stypendium w ramach I edycji projektu (rok szkolny 2024/2025)
Kto może ubiegać o stypendium w ramach projektu?
Stypendium może uzyskać:
1 Uczeń szkoły podstawowej lub ponadpodstawowej (z wyłączeniem szkół policealnych)
2 Z niepełnosprawnością
tzn. posiadający ważne:
- orzeczenie o niepełnosprawności lub
- orzeczenie o stopniu niepełnosprawności lub
- orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego wydanego ze względu na dany rodzaj niepełnosprawności;
- orzeczenia o potrzebie zajęć rewalidacyjno – wychowawczych, wydanego ze względu na niepełnosprawność intelektualną w stopniu głębokim
Mieszkający na terenie jednego z powiatów na terenie których realizowany jest projekt - Projekt realizowany jest przez:
Powiat Bolesławiecki,
Powiat Dzierżoniowski,
Powiat Głogowski,
Powiat Górowski,
Powiat Jaworski,
Powiat Kamiennogórski,
Powiat Karkonoski,
Powiat Kłodzki,
Powiat Legnicki,
Powiat Lubański,
Powiat Lubiński,
Powiat Lwówecki,
Powiat Milicki,
Powiat Oleśnicki,
Powiat Oławski,
Powiat Polkowicki,
Powiat Średzki,
Powiat Strzeliński,
Powiat Świdnicki,
Powiat Trzebnicki,
Powiat Wałbrzyski,
Powiat Wołowski,
Powiat Wrocławski,
Powiat Ząbkowicki,
Powiat Zgorzelecki,
Powiat Złotoryjski
oraz Miasto Jelenia Góra,
Miasto Legnica
i Gminę Wrocław
Pierwszeństwo (punkty dodatkowe w procesie oceny wniosku) mają osoby znajdujące się w trudnej sytuacji materialnej (tzn. osoby mające przyznany zasiłek rodzinny), dzieci i młodzież przebywająca w systemie pieczy zastępczej, osoby z niepełnosprawnością sprzężoną, dzieci i młodzież pochodząca z rodzin wielodzietnych.
Szczegółowe zasady naboru, przyznawania i oceny wniosków określa Regulamin przyznawania stypendiów dla uczniów z niepełnosprawnościami, który został przyjęty uchwałą Sejmiku Województwa Dolnośląskiego z dnia 26 września 2024 r. w sprawie przyjęcia Regulaminu przyznawania stypendiów w ramach projektu „Dolnośląski program pomocy uczniom niepełnosprawnym „Sprawny uczeń” w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska 2021-2027, Priorytet 8 Fundusze Europejskie dla edukacji na Dolnym Śląsku, Działanie 8.1 Dostęp do edukacji.
Gdzie należy złożyć wniosek?
Wniosek można składać w siedzibie: Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Wołowie, ul. Inwalidów Wojennych 24, 56-100 Wołów lub nadsyłać pocztą albo kurierem na ten sam adres.
Jakie dokumenty należy złożyć?
Wniosek o przyznanie stypendium;
Do czytelnie wypełnionego Wniosku o przyznanie stypendium należy dołączyć:
1 kserokopię ważnego orzeczenia o niepełnosprawności lub ważnego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności lub ważnego orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego lub ważnego orzeczenia o potrzebie zajęć rewalidacyjno – wychowawczych;
2 kserokopię dokumentu, które potwierdzi uprawnienie osoby do reprezentowania ucznia (oryginał do wglądu), w sytuacji, gdy w imieniu ucznia z niepełnosprawnościami dokumenty składa m.in. opiekun prawny/kurator/ opiekun zastępczy itp.
Jak będą weryfikowane kryteria dodatkowe?
Punkty za spełnianie kryteriów dodatkowych zostaną przyznane na podstawie informacji i oświadczeń zawartych we wniosku. Po dokonaniu weryfikacji formalnej wyłącznie kandydaci rekomendowani do otrzymania stypendium
zostaną wezwani do przedłożenia w wyznaczonym terminie dokumentów potwierdzających spełnianie kryteriów.
Na potwierdzenie spełniania kryteriów dodatkowych należy przedłożyć lub okazać:
kryteria dodatkowe – spełniane przez kandydatów
Sposób weryfikacji w ramach drugiego etapu rekrutacji
1. Znajdowanie się w trudnej sytuacji materialnej. - Przed zawarciem umowy o przyznanie stypendium należy przedłożyć: Kserokopię zaświadczenia lub decyzji uprawnionego organu o przyznaniu zasiłku rodzinnego oraz oryginał do wglądu
2. Przebywanie w systemie pieczy zastępczej Przed zawarciem umowy o przyznanie stypendium należy przedłożyć oryginał zaświadczenia uprawnionego organu o ustanowieniu pieczy zastępczej
3. Bycie osobą z niepełnosprawnością sprzężoną - Przed zawarciem umowy o przyznanie stypendium należy przedłożyć kserokopię orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność sprzężoną oraz oryginał do wglądu
4. Zamieszkiwanie na obszarze wiejskim - Weryfikacja na podstawie adresu zamieszkania, który kandydat wskazał we wniosku o przyznanie stypendium
5. Bycie członkiem rodziny wielodzietnej - Przed zawarciem umowy o przyznanie stypendium należy przedłożyć kserokopię Karty Dużej Rodziny wystawioną dla ucznia pochodzącego z rodziny wielodzietnej – aktualna na dzień składania wniosku oraz oryginał do wglądu
Osoby, które nie przedłożą lub nie okażą wymaganych dokumentów potwierdzających spełnianie kryteriów formalnych lub dodatkowych we wskazanym terminie zostaną skreślone z listy rankingowej stypendystów.
Kto może złożyć wniosek?
Wniosek może złożyć:
1 Samodzielnie uczeń pełnoletni
2 W imieniu ucznia niepełnoletniego lub ubezwłasnowolnionego dokumenty składa osoba reprezentująca ucznia co oznacza w szczególności: matkę albo ojca, jeżeli dziecko jest niepełnoletnie oraz wspólnie zamieszkuje i pozostaje na utrzymaniu matki albo ojca, opiekuna faktycznego dziecka, jeżeli dziecko wspólnie zamieszkuje i pozostaje na utrzymaniu opiekuna faktycznego, albo opiekuna prawnego dziecka, albo dyrektora domu pomocy społecznej, albo opiekuna zastępczego, osobę prowadzącą rodzinny dom dziecka, dyrektora placówki opiekuńczo-wychowawczej, dyrektora regionalnej placówki opiekuńczo-terapeutycznej albo dyrektora interwencyjnego ośrodka preadopcyjnego, o których mowa w ustawie z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz. U. z 2024 r. poz. 177), albo kuratora albo osobę posiadającą pisemne pełnomocnictwo notarialne ogólne lub do reprezentowania Kandydata w sprawie programu „Dolnośląski program pomocy
uczniom niepełnosprawnym „Sprawny Uczeń”.
Szczegółowych informacji udziela:
Małgorzata Tkaczyk, tel. 71 389 53 00 wewn. 23, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Anna Wojtas, tel. 71 389 53 00 wewn. 25, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Dokumenty do pobrania:
1. Regulamin przyznawania stypendiów dla uczniów z niepełnosprawnościami
2. Wniosek o przyznanie stypendium
3. Karta oceny
szczegółowe informacje - tutaj
Załącznik nr 1 do Regulaminu - wniosek o przyznanie stypendium wzór.doc
Załącznik nr 2 do Regulaminu - Karta oceny wniosku o przyznanie stypendium wzór.pdf
Regulamin Sprawny uczeń wzor.pdf
Klauzula informacyjna Sprawny uczeń - DOPS
Pomoc dla powodzian
Szanowni Państwo,
W związku z zaistniałą sytuacją powodziową i chęcią pomocy zgłoszoną przez Regionalne Ośrodki Polityki Społecznej (ROPS-y) z województw proszę o przekazywanie informacji o Państwa potrzebach w zakresie:
woda,
środki czystości,
środki higieniczne,
artykuły spożywcze,
artykuły budowlane,
lekarstwa i artykuły pierwszej pomocy,
agregaty prądotwórcze,
ubrania (nowe), w tym odzież robocza, kalosze itp.,
koce, kołdry itp.,
inne potrzeby
Powyższą informację proszę przekazywać zgodnie z podziałem:
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Bolesławcu, Dzierżoniowie, Kamiennej Gorze, Lubaniu, Oleśnicy, Wołowie, Złotoryi - Monika Marchewka, tel. 883 908 909, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Głogowie, Jaworze, Legnicy, Polkowicach, Strzelnie, Ząbkowicach Śląskich - Halina Roman, tel. 71 770 42 34, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Lubinie, Lwówku Śląskim, Miliczu, Świdnicy, Wałbrzychu, Wrocławiu, Jelenia Góra - Agnieszka Bilska, tel. 71 770 42 24 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Górze, Jeleniej Górze, Kłodzku, Oławie, Trzebnicy, Zgorzelcu - Klaudia Kizińska - tel. 575 100 237, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
"Pomoc osobom niepełnosprawnym poszkodowanym w wyniku żywiołu"
W związku z sytuacją powodziową informujemy, że Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych zamierza uruchomić "Program osobom niepełnosprawnym poszkodowanym w wyniku żywiołu". W związku z powyższym informacje o doznanych szkodach, poniesionych stratach i zgłaszanych potrzebach udzielenia pomocy można przesyłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
wejdź → KIERUNKI działań oraz warunki brzegowe obowiązujące w 2024 r. realizatorów Modułu I oraz Modułu II programu "Pomoc osobom niepełnosprawnym w wyniku żywiołu lub sytuacji kryzysowych wywołanych chorobami zakaźnymi"
"Aktywny Samorząd" - nowe zadanie
Pełnomocnik Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych wdrożył nowe zadanie do Programu "Aktywny samorząd" (Obszar E), polegające na dofinansowaniu do energii elektrycznej dla osób z niepełnosprawnością korzystających z koncentratora tlenu lub respiratora.